Uprzejmie informuję, że ze względu na XXIV Spotkanie Samorządu Notarialnego, które odbędzie się w dniach 24-26 października 2024 roku w Łodzi, odwołany zostaje dyżur Prezesa Rady Izby Notarialnej w Białymstoku przypadający na 25 października 2024 roku.
Przepraszam za niedogodności.
Jednocześnie informuję, że kolejny dyżur odbędzie się zgodnie z planem 29 listopada 2024 roku.
Krzysztof Czaplicki
Prezes Rady izby Notarialnej w Białymstoku
DYŻURY W SPRAWIE SKARG I WNIOSKÓW
Prezes Rady Izby Notarialnej w Białymstoku przyjmuje w sprawie skarg i wniosków w każdy ostatni piątek miesiąca w godzinach 11:30-13:30 w siedzibie Izby Notarialnej w Białymstoku, przy ul. Warszawskiej 72, lokal 013.
Prezes Sądu Apelacyjnego w Białymstoku przyjmuje w sprawach skarg i wniosków w każdą środę w godzinach 10:00-13:00 w siedzibie Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, przy ul. Mickiewicza 5.
Notariat w Polsce działa jako samorząd zawodowy, do którego przynależność, z racji wykonywanego zawodu, jest obligatoryjna. Samorząd notarialny obejmuje 11 izb notarialnych oraz Krajową Radę Notarialną. Obszar działania poszczególnych izb notarialnych zgodny jest z podziałem administracyjnym sądów. Organizację samorządu notarialnego oraz wykonywanie zawodu notariusza określa ustawa z dnia lutego 1991 roku – Prawo o notariacie (tekst jedn. – Dz. U. z 2008 roku Nr 189, poz. 1158 ze zm.).
Obszar działania Izby Notarialnej w Białymstoku pokrywa się z obszarem działania Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.
Izbę Notarialną w Białymstoku tworzą notariusze prowadzący kancelarie notarialne w okręgach sądów: białostockiego, łomżyńskiego, olsztyńskiego, ostrołęckiego i suwalskiego. Okręgi te, przy odniesieniu do podziału administracyjnego kraju, obejmują województwo podlaskie, część województwa mazowieckiego i część województwa warmińsko-mazurskiego.
Izba Notarialna w Białymstoku posiada z mocy ustawy osobowość prawną.
Jej organami są:
Zadaniem notariatu w Polsce jest zapewnienie bezpieczeństwa obrotu prawnego i jego zgodności z obowiązującym prawem. Notariusz powołany jest do dokonywania czynności, którym strony są obowiązane lub pragną nadać formę notarialną (czynności notarialnych).
W zakresie swoich uprawnień notariusz działa jako osoba zaufania publicznego, a dokonane przez niego czynności notarialne mają charakter dokumentu urzędowego.
Nadzór nad działalnością notariuszy oraz nad organami samorządu notarialnego sprawuje Minister Sprawiedliwości, zarówno osobiście, jak również za pośrednictwem prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych oraz przez wyznaczone osoby.
Biuletyn Informacji Publicznej
Wytworzenie: | Jolanta Woźniak | 2015-03-27 15:32 |
Ostatnia zmiana: | Jolanta Woźniak | 2024-10-04 08:15 |
Publikacja: | Jolanta Woźniak | 2015-03-27 15:32 |